Kanal D Magazin
 • Dolar
  9,2647
  Dolar
 • Euro
  10,8027
  Euro
 • Altın
  531,110
  Altın
 • Bist-100
  1,43
  Bist-100
 • ADANA
  16/27°
  ADANA
 • ANKARA
  6/17°
  ANKARA
 • ANTALYA
  19/24°
  ANTALYA
 • BURSA
  11/22°
  BURSA
 • ISTANBUL
  13/18°
  ISTANBUL
 • IZMIR
  11/22°
  IZMIR
 • KONYA
  6/17°
  KONYA
Facebook Twitter
ANA SAYFA GÜNDEM SİYASET EKONOMİ DÜNYA SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT SAĞLIK TEKNOLOJİ MEDYA
Cem'den aşı karşıtlarına gönderme
Cem'den aşı karşıtlarına gönderme
Akşener ve Kılıçdaroğlu’ndan kritik görüşme
Akşener ve Kılıçdaroğlu’ndan kritik görüşme
Urla usulü kırma yeşil zeytin
Urla usulü kırma yeşil zeytin
Fenerbahçe maçın tekrarını yarıda kesti
Fenerbahçe maçın tekrarını yarıda kesti
7 Ekim 2021 Perşembe - 19:45

Muhabirlikten televizyon patronluğuna

Kimi üniforması ve tabancasıyla, kimi beyaz gömleği ve kravatıyla, kimisi de sırtında tişörtü altında kot pantolonuyla hizmet eder bu vatana.

Muhabirlikten televizyon patronluğuna

 

CEMAL BİLGE

İSTANBUL – Kimi üniforması ve tabancasıyla, kimi beyaz gömleği ve kravatıyla, kimisi de sırtında tişörtü altında kot pantolonuyla hizmet eder bu vatana. Diğer iki meslek gurubu verdikleri hizmetlerin karşılığını maaş ve ikramiye olarak alır da, tişörtlü ve kot pantolonlu olan bu adam ülkesinin huzur ve refahı için üste bir de para harcar bu vatana.Vatan sevgisi anlatılmaz yaşanır. Herkes için farklıdır vatanı ve milleti sevmek. Kimileri para karşılığında sever kimileri de sevgisi için üste para öder bu ülkede.

İŞTE SİZE FİLM GİBİ BİR GAZETECİ HAYATI

Bugün sayfamıza Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiş gazeteci ve televizyoncu Ferhat Canbey’i konuk ediyoruz. Malatya’da doğdu bu genç adam. Gazetecilik mesleği bölgenin o yıllarda içinde bulunduğu sancılı döneminden kaynaklanan nedenlerle farklı bir sevdaya dönüştü O’nun gönlünde.

Meslekte iyi olmak içinde İstanbul’a geldi bir vesileyle. Dönemin ‘Günaydın Gazetesi’nde polis ve adliye muhabiri olarak başladı mesleğe. ‘O şube senin, bu adliye benim’ dedi koşturdu durdu.

GAZETECİLİKTE BİR MARKAYDI

Çok kısa sürede öyle haberlere imza attı ki, gazeteyi ellerine alanlar ciddi anlamda bir Ferhat Canbey şoku yaşadı.

Sıradan haberler değildi Ferhat’ın yaptıkları. Damarı bir kere yakalamayagörsün. Giriyor ve damarın içinden akan kanı takip ederek yüreklerde alıyordu soluğu.

Her ne kadar yaptığı haberler ses getirse de yetmiyordu Ferhat’a yaptıkları. Muhabir olmak güzeldi olmasına ya, O’nun hayali bir yayın kuruluşu sahibi olmaktı aslında.

YÖNETİCİLERİNDEN MESLEKTAŞLARINA HERKES SEVDİ

Yıllar su gibi aktı geçti. Ferhat, geldiği İstanbul’da yaptığı gazetecilikle taht kurmuştu gönüllere.

Sadece yönetici ve meslektaşlarının değil okurlarının da gözbebeği olmuştu idealist adam.

İstanbul’un her metrekaresinde bir anısı var Canbey’in. Her ilçenin her mahallesinde bazen elinde fotoğraf makinesi bazen kamerasıyla olay peşinde koştu genç adam. 13 yaşında geldiği İstanbul’un çok çilesini çekti aslında.

GAZETECİLİKTEN ÖNCE İYİ BİR İŞÇİYDİ CANBEY

Gazetecilik mesleğine başlayana kadar bu şehrin sanayisinin çeşitli dallarında işçi olarak çalıştı. İyi bir gazeteci olmadan önce iyi bir işçiydi Canbey. Özveriliydi, hangi işi yaparsa yapsın hepsinde çalışkan ve hepsinde başarılıydı.

Ustalarının çok sevdiği bir elemandı. Yaptığı işlerde titizliği ve temizliği ile dikkat çekiyordu. Sabahın erken saatinde işyerine gelir, gecenin bir vaktinde çıkardı çalıştığı atölye ve fabrikalardan.

Dedik ya, O iyi bir gazeteci olmadan evvel İstanbul’un en iyi plastik ev eşyası üreten atölyesinin herkesçe taktir gören ismiydi.

TASARRUFA ÇOCUK YAŞTA BAŞLADI

Çalışmasının karşılığında aldığı haftalık ve aylıkları özenle biriktirdi Ferhat Canbey. Önceleri kumbarasına atardı kazandığı paraları. Sonra başa çıkamayınca bir banka hesabı açtırdı kendisine.

Alın terinin karşılığında kazandığı paraları yatırdığı bir banka hesabı vardı azimli gencin. İyi bir çalışan olmasıyla birlikte parayı tasarrufa dönüştüren kıvrak zekaya sahipti.

VATANA HİZMETİ ASKERLİKLE BAŞLADI

Çocukluğu ile gençliğini doğru dürüst yaşayamadan vatan görevi gelip dayanmıştı kapısına. Askerlik kutsal bir görevdi ve asker olacağı içinde mutluydu Ferhat Canbey. Şubeye gidip sülüsünü aldığında eline tutuşturulan parayla otogara bile gitmek mümkün değildi o yıllarda.

Gülümsedi iyi yürekli Ferhat.

“- Olsun” dedi kendi kendine. “- Vatan hizmetine gidiyorum ya, tamamlarım ben bu eksik paranın üstünü” dedi ve sülüsün eksik kalan bölümünü bankada biriktirdiği parasından çektiği üç beş kuruşla tamamladı ve öyle çıktı yola Ferhat Canbey.

KIŞLANIN SEVİLEN ASKERLERİNDENDİ

18 ay görev yaptığı kışlalarda komutanlarının çok sevdiği bir askerdi. Verilen her emre koşulsuz itaat ediyor ve üstlerinin yapmasını istedikleri işleri vaktinde ve kusursuz bir biçimde sonuçluyordu.

Doğrusu isterseniz tezkereyi aldığı gün komutanlarının gidişinden üzüntü duyduğu üç beş askerden biriydi bizim çocuk.

Askerlik bitmişti. Şimdi sırada hayatın hiç bitmeyecek askerliği vardı. Kendisini nelerin beklediğini bilmiyordu Ferhat. Fakat bildiği bir şey vardı. İstanbul’a gider gitmez ilk iş olarak bir gazeteye başvuracak ve muhabir olacaktı.

KAPI KAPI DOLAŞTI GAZETECİ OLMAK İÇİN

Gelir gelmez basın kuruluşlarının kapılarını aşındırmaya başladı. Gittiği birkaç yer

“- Olmaz, biz seni alamayız.” dediğinde “- Siz yinede beni bir deneyin. İsterseniz para vermeyin. Yeter ki deneyin. Başarılı olamazsam sorun yok ama başarılı olursam iyi bir muhabire sahip olacaksınız. Ben kendime inanıyorum. Siz de bana inanın ve bu söylediğimi göz ardı etmeyin” dedi

İş adamı Bekir Kutmangil’in sahibi olduğu Günaydın Gazetesi’ne geldiğinde burada durum diğerlerinden farklıydı. “- Olur” dediler… “Gel bakalım çalış. Görelim ne yapacaksın” dediler

İŞTE CANBEY İÇİN O KUTSAL AN

Sevinçten havalara uçtu Ferhat. Kabul edilmişti. Şimdi sırada mesleği öğrenmek ardından da birbirinden çarpıcı ve ses getirecek haberlere imza atmak vardı.

Hastane muhabirliğinden tutunda polis adliye muhabirliğine kadar mesleğin hemen her alanında namluya sürüldü Canbey. Kendisine fırsat veren yöneticilerini şaşırtıyordu Ferhat. Öyle haberler yapıyordu ki, yaptığı her haber Türkiye’de olay oluyor ve görevi suistimal eden bürokratlar hakkında soruşturma ve incelemeler başlatılıyordu devlet tarafından.

ZORLUKLARIN PİŞİRDİĞİ BİR İSİMDİ FERHAT

Mesleğin zor bir meslek olduğu gerçeği ile tanıştı Canbey… Fakat bir gün olsun şikayet etmedi gazeteciliğin zorluklarından. Yaşadığı her zorlukla daha çok sevdi mesleğini. Kabul edilse de edilmese de o artık bir gazeteciydi.

Önüne çıkan engelleri başarıyla aşan ve haberin kalbine giden yolda korkusuzca yürüyen bir marka olmuştu Ferhat Canbey. İstanbul’u yönetenlerin ezberlediği birkaç iyi gazeteci isminden biriydi o artık.

YALANIN SÖYLENEMEYECEĞİ ENDER GAZETECİLERDENDİ

Herkesi her türlü gerçek dışı açıklamalarla başlarından savanlar Ferhat’ın bulunduğu ortamlarda yalan söylenemeyeceğini biliyorlardı artık. Çünkü Ferhat dersini çalışıpta geliyordu basın toplantılarına. Gerçeğin saptırıldığı anlarda açıklamayı yapanı anında bozabilen tek isimdi İstanbul’da.

Öykünün başında da ifade ettiğimiz gibi muhabirlik yetmiyordu Canbey’e. Ne edip edip bir televizyon kanalı kurmalıydı artık.

VE O GÜN GELDİ

Ve o gün gelip çattığında Türkiye’de ilk olacak bir kanalı açmak için harekete geçmişti bizim çocuk.

“Sahibi olduğu kanalın TRT dahil her televizyondan bir farkı olmalı” diyordu. Günlerce düşündü. Başı iki elinin arasından çıkmıyordu. “- Öyle bir televizyon kanalı açmalıyım ki, önce ülkeme, sonra milletime faydası olmalı” diyordu kendi kendine.

İyi de kuracağı bu kanalı diğerlerinden farklı kılacak ana tema ne olmalıydı peki? Sorun da buydu zaten. Canbey onu aradı günlerce beyninin ve kalbinin derinliklerinde.

BULDUM DEDİ VE STARTI VERDİ

Düşüncelerin pinpon topu gibi oradan oraya gidip geldiği beyni sonunda Ferhat’ın aradığını sundu O’na. Bu kanalı diğerlerinden farklı kılacak ana temayı bulmuştu. Derin bir “- Oh” çekti Canbey.

Günler öncesinden belirlediği kanal adının yanına şimdi bir de misyonunu ekledi. Adı ‘Yaşam’ olacak ama işlevi Doğu ile Batı’yı tek bir potada birleştirecekti. Peki bu nasıl olacaktı?

Kanal sıradan bir televizyon olmak yerine, herkesten milyon kat daha farklı bir kültür kanalı olacaktı. Peki neydi kanala yüklenecek bu misyon? Onu da kendi ağzından dinliyoruz Ferhat’ın :

İŞTE KURDUĞU KANALIN FELSEFESİNDE BUNLAR VAR

“- Benim kanalım siyasetten uzak Kürtçe ve Türkçe yayın yapabilen bir kanal olmalıydı. Kürtçe bir dildi. Ve dil olmasının yanında bu ülkenin bir gerçeği ve toplumun o yarısının türküleriyle, şiirleriyle, romanlarıyla dolu dopdolu zengin bir kültür hazinesiydi.” diyerek başladı söze. Sonra devam etti.

“- Ben Malatyalıyım. Türk’ün ve Kürt’ün bir arada kardeşçe yaşadığı o bölgenin bir çocuğuyum. Çocukluğumuz Türk ve Kürt çocukları bir arada mutlu mesut oyunlar oynamakla geçti. Doğup büyüdüğümüz Şahnahan Köyü’nde çocuklar olarak saklambaç, kurtarmaç, istop, çelik çomak oynadıkta hiçbir zaman birbirimize ‘- Sen Türk müsün, Kürt müsün?’ diye sormadık. Aklımıza gelmedi böyle bir soruyu sormak. Zira Şahnahan Köyü çocukları olarak biz bir bütündük. Hepimiz birer Türk, hepimiz birer Kürt çocuğuyduk. Asla birbirimizle ben Türk’üm sen Kürt’sün ayrımcılığına girmedik”

“- Peki sonra?”

“- Sonrası malum. Çocukluğumuzda hissettiklerimizi şimdi adını Yaşam koyduğumuz kanalımıza yansıttık. Bu kanalda siyaset yok. Bu kanalda ayrımcılık yok. Bu kanalda adı gibi yaşam ve sevgi var. Yayınladığımız her Kürtçe şarkı ve türkü de Kürt’ünde Türk’ünde yüreğini yakan, ciğerini sızlatan sevdaları anlatan ifadeler var. 2014 yılında bu misyonla kurulduk, bu misyonla bugünlere geldik. Ve ülkemde ilk benim başlattığım televizyonculuk bir süre sonra TRT’ye esin kaynağı oldu devletimiz bizden sonra TRT Kurdî’yi kurarak bölge kültürüne önemli bir hizmet sundu.” Dedi

GERÇEK BİR TÜRKİYE KANALIYIZ

Sahibi olduğu Yaşam Tv’nin gerçek bir Türkiye kanalı olduğunun altını çizen Canbey, yayınlarında yer verdikleri Kürtçe şarkı ve türkülerden dolayı herhangi bir şikayete maruz kalmadıklarını belirterek, “Biz siyasi amaçla yayın yapan televizyon değiliz. Ülkemizin kültürüne hizmet ediyor Türk’ü de Kürt’ü de tek bir potada birleştiriyoruz. Az önce de ifade ettiğim gibi adı Yaşam olan bu kanalda siyasetin olması mümkün değil çünkü herkes kadar Türk herkes kadar Kürt’üz. Yurttaşlarımızın birbirinden güzel Türkçe ve Kürtçe eserleri tek bir ekran karşısında izlemeye, dinlemeye, izlerken ve dinlerken duygulanmaya hakkı var. Bizim yayınladığımız Kürtçe şarkı ve türkülerde asla herhangi bir ideolojiye yer yok. Biz bir Türkiye Cumhuriyeti kanalıyız. Şanlı bayrağımızın altında ezan sesleri arasında, tüm inançlara saygılı, barışı, kardeşliği kendine düstur edinmiş bir vatan ve millet kanalıyız” dedi

 
Derya şimdi de güldürecek
 
Cemiyetin ünlü isimleri
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Kendisini yeğeniyle aldatan karısından af diledi!
Ece Üner'in yaptığı Susma programında yıllar önce yayınlanan Aşk-ı Memnu ...
Nedir şu Yılmaz'ın demokrasiden (!) çektiği
SÖZCÜ yazarı Yılmaz Özdil, kendisi için 'öldüklerinde cesetleri camilerimize ...
Derya Bağcı’dan yine ofsayt hareket!
İş çevresine ve yakın arkadaşlarına kendisini İMA Group Yönetim Kurulu ...
 
RTÜK'ten FOX Tv'ye inceleme başlatıldı
RTÜK, Başak Demirtaş'ı konuk eden FOX TV hakkında inceleme başlatıldığını duyurdu.
"O Artık Altın Kelebek Değil Şampuan Ödülü"
Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, sanatçıların Altın Kelebek Ödülleri'nden ...
Demirören Medya Grubu'ndan açıklama
Demirören Medya'dan çalışanlarını sevindirecek haber geldi. Yapılan maaş ...
 
Gazeteci Ali Öcal hayatını kaybetti
Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Ankara Şubesinden yapılan açıklamaya ...
Balkan Festivali’nde Müesser Kurt rüzgarı esti!
15. Balkanlılar Halk Dansları ve Kültür Festivali kapsamında 'Sevdalinka' ...
6 yaşındaki zeki ve yetenekli Ceylin
Bir süre önce boşanan Gazeteci Ferhat Canbey ile sanatçı Songül Korkmaz’ın ...
 
YAZARLAR
ÇOK OKUNANLAR
PUAN DURUMU
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
Kanal D Magazin
KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri